Сертификат
travizaporoja@gmail.com travizap.manager@gmail.com
tutunikvasiliy
+38 (061) 228-05-01 +38 (067) 610-69-12 (13)
  • vk
  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin
  • YouTube

Інтерв'ю з Губаньовим А. Г.

Інтерв'ю з начальником відділу технології вирощування культур Дослідної станції лікарських рослин Інституту агроекології і природокористування НААН України Губаньовим Олександром Георгійовичем.

1. В СРСР культурному вирощуванню РЛС виділялося багато ресурсів. За часів незалежної України ця тенденція не збереглася. Як Ви вважаєте, чому?

Так, дійсно, в Радянському Союзі була державна програма, яка була спрямована на забезпечення населення вітчизняними лікарськими препаратами, які виготовлялися на основі рослинної лікарської сировини. У тій системі існувало два напрямки: наукове забезпечення - ВІЛАР (м.Москва і ще близько 12 дослідних станцій) і виробники сировини - Союзлекраспром.

На даний час в Україні немає розробленої державної програми забезпечення фармацевтичних підприємств лікарською сировиною, та й фактично відсутні державні сільгосппідприємства, які вирощують сировину (за винятком трьох невеликих підприємств в Лубнах, Сумах та Чернігові. Єдине наукове підприємство, яке на сьогодні займається розробкою сучасних технологій вирощування затребуваних видів сировини, виведенням сортів лікарських рослин і екологічними питаннями - це Дослідна станція лікарських рослин (с. Березоточа, Лубни), в якій я і працюю. А якщо немає програми, то і держава гроші на це не виділяє. Певне все ж немає державного мислення і чомусь держава не зацікавлена ​​в дешевих лікарських засобах вітчизняного виробництва (виготовлених на основі рослинної лікарської сировини).

 
2. В яких регіонах України найбільш розвинене вирощування РЛС?

На даний період посиленими темпами йде розвиток з вирощування та виробництва лікарської сировини в регіонах західної України. Трохи раніше - АР Крим (близько 10 -12 підприємств).

 
3. Чому інші відстають?

Регіон півдня України має можливість вирощування тільки за умови забезпечення площі водою (крапельне зрошення або дощування), центральна частина - площі освоєні великими сільськогосподарськими холдингами, які в основному націлені на вирощування с/г макрокультур. Хоча останнім часом невеликі фермерські господарства починають освоювати вирощування деяких видів лікарських рослин.

 
4. Найбільш рентабельні культури?

Найбільш рентабельні, все ж, коренева група: валеріана, ехінацея, шлемник, лопух, кульбаба ... Хоча затребувані і інші види - м'ята перцева, козлятник лікарський, меліса, шавлія та ін.

 
5. Які культури найменш вимогливі до технології?

 
Найменш вимогливі до процесу вирощування (щодо інших) - ромашка лікарська і календула лікарська.

6. Як Ви оцінюєте насиченість ринку РЛС?

 
За проведеним аналізом і дослідженням ринку лікарської сировини (культивованої і дикорослої), а також за потребою фармацевтичних підприємств, приватних фірм, харчової і парфумерної промисловості, ринок заповнений не більше ніж на 60-65%. Проблема іноді полягає в гострій нестачі або перевиробництва окремо взятих видів лікарської сировини. Тому, при вирощуванні сировини, слід все ж консультуватися з фахівцями, які можуть дати пораду зі стратегії потреби і реалізації сировини на найближчий час.

 
7. Як Ви оцінюєте втрату Криму для українського ринку РЛС?

У більшій своїй частині, Крим був орієнтований на вирощування ефіроолійних культур (за кліматичними особливостями регіону), тому наростити необхідні обсяги виробництва лікарської сировини можна буквально за 1-2 роки.

 
8. Чи є чим замінити кримські рослини?

 
За винятком окремо взятих рослин (лаванда, троянда, шавлія мускатна) цілком можливо.

 
Розмовляв В. В. Тютюник, вересень 2014 р