Сертификат
travizaporoja@gmail.com travizap.manager@gmail.com
tutunikvasiliy
+38 (061) 228-05-01 +38 (067) 610-69-12 (13)
  • vk
  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin
  • YouTube
Головна / Корисна інформація / Інтерв'ю, публікації / Журнал "Нива", м. Сімферополь

Журнал "Нива", м. Сімферополь

www.niva-media.ru

                                           
Лікарські рослини - перспективний бізнес або хобі?

За різними даними, в Україні сьогодні вирощуванням лікарських рослин займаються від 300 до 500 фермерських господарств, а сумарна площа посівів лікарських трав коливається від 6 до 7 тисяч гектарів. Причин відродження галузі, що прийшла в занепад після розпаду Союзу, кілька: хтось шукає нові культури для сівозміни, хтось - шляхи підвищення рентабельності, але суть від цього не змінюється. А вона в тому, що ефективність цього напрямку в кілька разів вище зернового або соняшникового.

Зрозуміло, почати такий незвичайний для загального розуміння бізнес просто так від великої охоти не вийде. Так, можна знайти багато інформації в Інтернеті, але вона далека від реалій і, або спрямована на стимулювання продажу насіння цих культур, або являє собою науковий реферат. Набагато корисніше буде звернутися в спеціальні наукові центри країни, благо вони у нас є.

В першу чергу, це Інститут агроекології і природокористування НААН України, а саме її Дослідна станція лікарських рослин. Ми поговорили з начальником відділу технологій ГУБАНЬОВИМ Олександром Георгійовичем, який розповів про стан вітчизняного ринку лікарської сировини:

- Олександре Георгійовичу, в чому причини низької популярності культурного обробітку лікарських трав українськими фермерами, незважаючи на їх високу рентабельність?

- Дійсно, ще не так давно на деяких видах лікарських трав можна було отримати рентабельність до 300-350%. Зараз ситуація змінилася, оскільки на український ринок потрапляє імпортна сировина, зокрема, китайська, але рентабельність залишається все ж високою. Більшість переробників розуміють, що за якістю українська сировина набагато перевершує китайську і віддають перевагу їй, тому можливостей для вітчизняних виробників багато. На жаль, наша організація досі є єдиною в Україні, яка популяризує вирощування лікарської сировини, але ми не можемо охопити всі проблеми галузі і головну з них - відсутність в достатній кількості якісної інформації.

- Тобто, перспективи у ринку є?

- Безумовно, можливості величезні і стосуються вони більшості видів лікарських трав. Якісь із них розвинені більше, якісь менше. Наприклад, дуже популярним стало вирощування розторопші в силу простоти процесу. Якщо порівняти її з ромашкою лікарською, то технологія в кілька разів простіше.

- Що можете сказати про механізацію в процесі вирощування лікарських трав?

- Вона є. Існують зарубіжні та українські засоби механізації, в тому числі і техніка розробки нашого інституту. Однак не всі господарства можуть собі дозволити її придбати. А ручна праця, по-перше, значно збільшує терміни проведення робіт, а, по-друге, знижує рентабельність культури в кілька разів. До речі, це ще одна проблема низької популярності лікарського напрямку.

- Що б Ви порадили початківцям?

- За родом своєї діяльності, я часто стикаюся з тим, що люди неправильно оцінюють свої можливості і бажання. Звертаючись до нас, вони дізнаються про високу рентабельність напрямку і мають намір охопити відразу всі культури, при цьому не маючи ні технічної можливості, ні методики організації бізнесу, ні, навіть, правильно підготовлених грунтів. Буває, коли мене запрошують в господарства оцінити можливості вирощування лікарських трав, я бачу на полі бур'яни по коліно, і звичайно, відмовляюся тут працювати. Люди, які звикли вирощувати зернові або технічні культури, не розуміють, що агротехніка лікарських трав інша і переконати їх в цьому складно. Існують проблеми і іншого роду. Зокрема, якщо є відмінно підготовлена ​​земля, фермери хочуть посіяти відразу величезні площі, не розуміючи, що основне навантаження в цій технології - післязбиральна доробка врожаю. Якщо це квітки або трава - їх треба висушити в належних умовах, якщо це коріння - їх треба промити, порізати і, знову ж таки, висушити. Тому дам одну, але дуже важливу пораду: завжди адекватно оцінюйте свої можливості.

- Скільки в Україні компаній-переробників лікарської сировини?

- Близько 3 тисяч. Але це не тільки виробники ліків, це і косметологія, і виробництво спиртних виробів і т. д. І, повірте, ці компанії відчувають величезний дефіцит якісної сировини, що говорить про високу перспективність бізнесу.

- Чи є серед рослин пріоритетна сировина?

- Я не можу назвати такі, всі рослини популярні і залишатимуться такими ще довго. А починати краще з менш складних і витратних технологій, в яких не потрібно дорогих препаратів або крапельного зрошення. Наприклад, з ромашки лікарської.

Крім того, існують різного роду кооперативи і заготівельні організації, що займаються вирощуванням і заготівлею лікарської і рослинної сировини на території країни. Вони можуть відрізнятися специфікою роботи: одні тільки заготовляють, інші також займаються і переробкою, але вони охоче працюють як з приватними заготівельниками, так і з організаціями. При цьому допомагають і теоретично, і практично. Це, мабуть, ідеальний варіант для початківців.

Сьогодні потенціал зростання ринку лікарських трав дуже високий. Фермери бояться нововведень, тому ця ніша заповнюватиметься дуже довго.

 
І мій співрозмовник правий. Наприклад, ось як починали освоювати цей бізнес в ФГ «Тютюник» Бердянського району Запорізької області. «Оброблювані площі у нас невеликі, рентабельність від зернових, звичайно, була, але прибутку для нормального розвитку не вистачало. Тому довелося робити вибір: або далі займатися зерновими і соняшником і «топтатися на місці», або знайти новий, більш прибутковий напрямок, - розповідає агроном Петренко Олександр Борисович. - Згадали про лікарські трави і, звернувшись в Досліднй станцію лікарських рослин, отримали більш ніж вичерпну інформацію. Спільно розробили технологічну карту по вирощуванню ромашки лікарської в нашому регіоні, посіяли під їх консультації і до сих пір зв'язок не втрачаємо. Дуже важко позбутися звичних стереотипів, адже виходить, що ти власноруч заносиш на поле бур'ян, з яким всю свою «фермерську» практику боровся. І це стосується не тільки ромашки, в планах у нас вирощування м'яти, меліси, валеріани, ехінацеї і подорожника. Звичайно, початкові витрати немаленькі, адже обладнання для обробки лікарських трав відрізняється від звичних нашому оку сівалок, жаток і т. д. Зокрема, жатку для збирання ромашки ми зробили самі: від розробки креслень до складальних робіт. Безумовно, її можна було б і купити, але імпортний аналог коштує 15000 доларів, а вільні кошти в такій кількості ми не мали. Технологію посіву трохи перехитрили і замість овочевої сівалки використовували зернову, але з невеликою модифікацією, яку зробили також власноруч, - продовжує Олександр Борисович. - Варто зазначити, що на початку нашої роботи з ромашкою, мені доводилося вислуховувати багато критики і насмішок, адже навколо суцільні поля пшениці, ячменю, соняшнику і ріпаку, а тут невелика ділянка з ромашкою. Але все стихло, як тільки всі побачили перший результат. Тепер і дзвонять, і приходять за допомогою та консультаціями».

Так, мабуть, в більшості своїй, вирощування лікарської сировини - це поки хобі, але приносить чималий прибуток. Саме такий висновок напрошується після вивчення всієї наявної інформації по цій темі. Уже під кінець роботи над статтею, я побував в ФГ «Тютюник»: стояв березень, а поле зеленіло ромашкою, в цехах закінчувалася підготовка до сезону, люди метушилися в передчутті цікавої роботи. Побажаємо ж новаторам ФГ «Тютюник» успіху і везіння в освоєнні нових прибуткових напрямків бізнесу.

Підготував Володимир Васильєв

Журнал "Нива", м. Симферополь, опубліковано в березні 2013 р

www.niva-media.ru